Գարեգին Զաքոյան (Հայաստան)
Ծնվել է 1947-ին Երևանում: 1970-ին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: 1976-ին Լենինգրադի թատրոնի, երաժշտության և կինոյի ինստիտուտում պաշտպանել է “Հայկական համր կինոն” ատենախոսությունը և ստացել արվեստագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան: 1972-80 թթ. հրապարակել է կինոյի պատմությանը և տեսությանը նվիրված հոդվածներ և “Հայկական համր կինոն” (Երևան, 1976) մենագրությունը: 1982-ից աշխատում է վավերագրական կինոյի ոլորտում. որպես սցենարիստ և ռեժիսոր ստեղծել է 12 ֆիլմ: 1988-ին գրել է Սերգեյ Փարաջանովի անդրանիկ ցուցահանդեսի բուկլետի տեքստը: 1989-ին Երևանում հրատարակել է “Կինոյի լեզուն” գիրքը: 1991-ին հիմնել է Հայաստանի ազգային ֆիլմադառանը, որի տնօրենն է եղել մինչև 1998 թ: 1993-ին որպես գործադիր պրոդուսեր մասնակցել է Ատոմ Էգոյանի “Օրացույց” ֆիլմի ստեղծմանը: 2000-ին հրատարակել է “Սերգեյ Փարաջանով. Նամակներ աքսորավայրից”, 2002-ին` “Իմ Երևան”, 2009-ին` “Սաբիր Ռիզաև. թատրոնի և կինոյի մասին” գրքերը: 2008-ից դասավանդում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: ԱՊՀ երկիրների կինեմատոգրաֆիստների կոնֆեդերացիայի, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության վարչության, SACD-ի (Ֆրանսիայի հեղինակների, կոմպոզիտորների և սցենարիստների ընկերակցության) անդամ է:
Մարգարիտա Չապատա Լոպես (Իսպանիա)
Բնակվում է Բարսելոնում և ռադիոյով գործընկերոջ հետ վարում “La Claqueta” կինոծրագիրը, որը հեռարձակում է Radio Marca-ն ամբողջ Իսպանիայի տարածքում: Նա Radio Marca-ի մշտական թղթակիցն է նաև իսպանական բոլոր խոշոր կինոֆորումներում, իսկ վերջին 30 տարին հաճախակի է շրջում արտասահմանում` տարբեր միջազգային կինոփառատոները յուրովի լուսաբանելու համար: Կանոնավորապես մասնակցում է և Ալեքս Գորինայի առաջատար կինոծրագրին, որը հեռարձակում է Կատալոնիայի ռադիոն: Մարգարիտան կինոյի մասնագետի բազմամյա աշխատանքային փորձ ունի իսպանական ռադիոյում ինչպես նաև թղթակցում է զանազան կինոհանդեսների, ինչպիսիք են “Cine y Mոs”-ը կամ “InterFilms”-ը: Բացի դրանից, նա արդեն չորս տարի Fax Press մամուլի գործակալության հաստիքային հեղինակ է և աշխատակցում է Կատալոնիայի ամենահայտնի հեռուստատեսային կինոծրագրին` Informatiu Cinema-ին:
Ժոաո Անտունես (Պորտուգալիա)
Ազատ կինոլրագրող, որը հիմնականում աշխատակցում է “Jornal de Notվcias” օրաթերթին, բայց նյութեր հրապարակում մի քանի ուրիշ հանդեսներում ևս, ինչպես Պորտուգալիայում, այնպես էլ այլ երկրներում (Խորվաթիա, Լեհաստան, Ռուսաստան): Շուրջ 1.500 հարցազրույց է հրապարակել համաշխարհային կինոյի տարբեր դերասանների և ռեժիսորների հետ: Եղել է Դուբրովնիկի Libertas ԿՓ-ի (2006) պորտուգալական ծրագրի և Պորտուգալիայում կայացած մի քանի փառատոների ու հետահայաց ցուցադրությունների ծրագրերի կազմողը: Միջազգային կինոփառատոների վետերան մասնակից է. ժյուրիի անդամ է եղել Ֆանտասպորտուում (Պորտուի ԿՓ), Cinanima-ում (Էսպինյուի անիմացիոն ԿՓ), Ալգարվիում և Ավանկայում, FIPRESCI-ի ժյուրիի անդամ` Ստամբուլում (2005), Թրոմսյոյում (2006), Ֆեշտրոյայում (2006), Բոմբեյում (2007), Լիսաբոնում (2007), Կաննում (2008), Գվադալախարայում (2009) և Բեռլինում (2011): Վերջին տարիներին Անտունիշը կինոյի պատմություն է դասավանդում Լիսաբոնի Ժամանակակից համալսարանում, Մանուել դի Օլիվեյրայի վերաբերյալ դասախոսություն է կարդացել Լիդսի համալսարանում, պորտուգալական նոր կինոյի վերաբերյալ` Յոնչուի ՄԿՓ-ում (Հարավային Կորեա), կազմակերպել է սեմինարներ: Նա գրքեր է գրել կինոյի մասին` ի թիվս այլնի, “Բոնդ, Ջեյմս Բոնդ” և “Զրույցներ Մատանիների տիրակալների հետ”:

Garegin Zakoyan (Armenia)
Born in Yerevan, in 1947. In 1970 he graduated from the Yerevan State University, Philology Department. Defended his dissertation on Armenian Silent Film at the Leningrad Theatre, Music and Cinema Institute in 1976, obtaining his PhD in Arts. During 1972-1980, he published articles on film history and theory and the Armenian Silent Film (Yerevan, 1976) monograph. Since 1982 has been working in documentary film: he made 12 movies as scriptwriter and director. In 1988, he wrote the text for the booklet of Sergei Parajanov’s first exhibition. In 1989, he published his book Language of Cinema in Yerevan. In 1991, Zakoyan founded National Cinematheque of Armenia, which he managed till 1998. In 1993 he participated in Atom Egoyan’s film Calendar as the executive producer. Later he published the books: Sergei Parajanov: Letters from Exile (2000), My Yerevan (2002), Sabir Rizayev: On Theatre and Film (2009). Since 2008 has been teaching at the Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Member of the Union of Cinematographers of the CIS, Board of the Union of Armenian Cinematographers, and the SACD (Associaion of Authors, Composers and Scriptwriters of France).
Margarita Chapatte Lopez (Spain)
She lives in Barcelona and co-leads the veteran weekly radio film programme La Claqueta, broadcasted nationally by Radio Marca in Spain. She is also its regular correspondent at all major Spanish film festivals, and often travels abroad for offering her special touch in reporting on diverse international ones for the last 30 years. She regularly participates in Àlex Gorina’s leading film programme in Catalonia’s radio broadcast as well. Margarita has a long career as a film specialist at the Spanish radio sphere, and as writer and collaborator in diverse film magazines such as Cine y Más or InterFilms, apart for having been a staff writer member at press agency Fax Press for 4 years and a collaborator for the most popular cinema TV programme in Catalonia , Informatiu Cinema.
Joao Antunes (Portugal)
Free lancer film journalist, working mainly for the daily newspaper Jornal de Notícias, but publishing materials in several other magazines, both in Portugal and other countries, as Croatia, Poland and Russia. Published around 1500 interviews with actors and directors from all over the world. Programmed the Focus Portugal in Libertas FF, Dubrovnik (2006), and several festivals and retrospectives in Portugal. A veteran of FFs all over the world, has been member of international juries in Fantasporto (Porto FF), Cinanima (Espinho animation FF), Algarve and Avanca, and FIPRESCI jury member in Istambul (2005), Tromso (2006), Festroia (2006), Mumbai (2007), Lisboa (2007), Cannes (2008), Guadalajara (2009) and Berlin (2011). In recent years, has been teaching History of Cinema in Universidade Moderna (Lisboa), made a lecture on Manoel de Oliveira at the University of Leeds and on Portuguese Cinema Novo at Jeonju IFF, South Korea, and organized workshops. Author of several books on cinema, as Bond, James Bond and Conversations with the Lords of the Rings.