Մարկ Հայրապետյան (Գերմանիա)
Ծնվել է 1968-ին Մայնի Ֆրանկֆուրտում: Հայրը` Արտավազդ Հայրապետյանը, Մարկի ծննդավայրի հայկական միության հիմնադիրն է եղել: 16 տարեկանում Մարկը հիմնել և վարել է Ein Lächeln Im Sturm (Ոգի. ժպիտ հողմի ժամանակ) www.spirit–fanzine.de կինոյի, երաժշտության, գրականության և աուդիոդրամայի հանդեսը: Հայրապետյանը թղթակցում է Գերմանիայում, Ավստրիայում, Շվեյցարիայում և ԱՄՆ-ում լույս տեսնող թերթերի և հանդեսների: Բացառիկ հարցազրույցներ է անցկացրել աշխարհահռչակ դեմքերի հետ և «Օսկար Վեռներ. Կինոգիրք» կենսագրականի (Վիեննա, 2002) համահեղինակն է: 2011-ից Բեռլինի Կինոյի թանգարանի վարչության անդամ է: Դասական ֆիլմերի նրա ցուցադրությունները` 70 և 35 մմ ժապավեններով, հայտնի են Գերմանիայում: 1996-ից Մարկ Հայրապետյանը նաև հեռուստատեսության և կինոյի դերասան է: Նրա նոր էրոտիկ թրիլերը` «Սիրո ճշմարիտ ուղիները» (ռեժ.` Մաթյո Զայլեր) 2014-ին կներկայացվի Բեռլինի ՄԿՓ-ում: Հայրապետյանը հաճախ լինում է գերմանական կինոփառատոների ժյուրիի անդամ:
Անետա Երզնկյան (Հայաստան)
Կինոքննադատ, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ, Հայաստանի կինոգետների և կինոլրագրողների ասոցիացիայի անդամ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, պրոֆեսոր: Ծնվել է 1949-ին Երևանում, հայտնի ռեժիսոր Յուրի Երզնկյանի ընտանիքում: 1971-ին ավարտել է Երևանի պետհամալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը, այնուհետև ուսումը շարունակել Մոսկվայի արվեստաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտում: 1973-89 թթ. աշխատել է Կինեմատոգրաֆիստների միության վարչությունում` որպես ստեղծագործական մասնաճյուղի նախագահ, ապա` քարտուղար: 1977-ից դասախոսել է Խ. Աբովյանի անվան Պետական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի կինոյի և հեռուստատեսության ամբիոնում, 1996-ից դասավանդում է Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: 2000-ից նույն ինստիտուտում ղեկավարում է կինոգետների արվեստանոցը: Կինոյին և հեռուստատեսությանը նվիրված մի շարք հոդվածների և գրքերի հողինակ է: 2006-ին նշանակվել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ուսումնական գծով պրոռեկտոր, իսկ այժմ նույն ինստիտուտի կինոյի, հեռուստատեսության և անիմացիայի ֆակուլտետի դեկանն է:
Դյորդյ Կարպատի (Հունգարիա)
Լրագրություն և կուլտուր-կազմակերպչական գործ է ուսանել, թեկնածուական պաշտպանել հաղորդակցության գծով: Ներկայումս Բուդապեշտի Պետեր Պազմանի կաթոլիկական համալսարանի դոցենտ է, դասավանդում է հաղորդակցությանն ու կինոյին առնչվող մի շարք առարկաներ: Կարպատին մեծությամբ երկրորդ ազգային օրաթերթի` Magyar Nemzet-ի կինոքննադատն է ու թղթակիցը, FIPRESCI-ի փոխնախագահը: Նա Grindhouse հրատարակչության տպագրած «Կինոյի պատմության արգելված դարաշրջանը» (2007) և «Ժանրում. ժանրի պատություն» (2008) էսսեների գրքերի հրատարակիչը, խմբագիրը և համահեղինակն է:

Marc Hairapetian (Germany)
Hairapetian was born in 1968 in Frankfurt am Main. His Armenian father, Ardavaz Hairapetian, was the founder of the Armenian Society in Marc's birthplace. At the age of 16 Hairapetian founded and became the editor of Spirit - Ein Lächeln Im Sturm (Spirit - A Smile in the Storm) www.spirit-fanzine.de, the magazine for film, theatre, music, literature and audio drama. Hairapetian has often been a jury member for German film festivals and has worked for newspapers and magazines in Germany, Austria, Switzerland and USA. He has conducted exclusive interviews with world-known personalities and is the co-writer of Oskar Werner - Das Filmbuch biography (Vienna 2002). Since 2011, Hairapetian has been a board member of Kinomuseum Berlin (Cinema Museum Berlin) and his film screenings of 70mm and 35mm prints of film classics are well known in Germany. Since 1996, Hairapetian has worked as an actor for television and cinema. His new film, the erotic thriller, True Love Ways (directed by Mathieu Seiler), will come to Berlin IFF in 2014. He is proud to have Armenian roots - and as William Saroyan says, his “heart is in the highlands” of Armenia! It is the first time that Hairapetian is visiting the independent Republic of Armenia.
Aneta Yerznkayn (Armenia)
Film critic, member of the Cinematographers Union of Armenia, Association of Film Critics and Cinema Journalists, Honored Art Worker, Professor. Born in 1949 to the family of the famous film director Yuri Yerznkyan. In 1971, graduated from the Philology Department of Yerevan State University and continued her postgraduate education at Moscow Art Studies Research Institute. In 1973-89 worked at the Board Cinematographers Union of Armenia as the Chair of Creativity Chapters. In 1986, was elected Secretary of the Cinematographers Union of Armenia. Since 1977, lectured at Kh. State Pedagogical Institute, Cinema Department, Cinema and TV Program. Since 1996, has been teaching at Yerevan State Institute of Theatre and Cinema and since 2000, has been leading the Film Critics Workshop at the same Institute. Author of articles on cinema and television, and the books. In 2006, was appointed as Proctor of Yerevan State Institute of Theatre and Cinema for Instructional and Research Issues and now she is holding the position of the Dean of the Cinema, TV and Animation Faculty at the same Institute.
Gyorgy Karpati (Hungary)
Karpati finished his studies as a journalist and cultural-organizer and holds a PhD in Communication. He is an assistant professor at Pazmany Peter Catholic University (Budapest), lecturing on communications and film. He is the regular film critic and correspondent of Magyar Nemzet, Hungary’s second largest national daily. He is a vice president of FIPRESCI and the publisher, editor and co-writer of the Grindhouse: The Forbidden Era of Filmhistory essay book (2007) and the In Genre – Genre History essay book (2008).